Ev / Genel / İmbik Seçimi Önemli Bilgi !

İmbik Seçimi Önemli Bilgi !

BAKIR İMBİK Mİ ÇELİK İMBİK Mİ ?

İmbik Seçimi
bakır çelik imbik

Merhaba dostlar, internet’den ve kendi tecrübelerimden derlediğim bilgileri size sunarak önünüzdeki soruna çözüm olmak istiyorum.

Şimdi bildiğiniz üzere piyasa da iki çeşit imbik bulunmakta bir tanesi çelik bir tanesi bakır kolona sahip imbikler gün geldi çattı güzel bir imbik sahibi olmak istiyorsunuz ama seçimde zorlanıyorsunuz hangisini almalıyım diyorsunuz… Öncelikle bakır imbiklerin faydalarına bakalım …

Bakır; damıtma işlemiyle borudan geçirilen alkol ve uçucu yağlarla taşınan ve mayalanma(fermentasyon) sırasında üretilen kükürt ile maya hücrelerini emer ve tıpkı bir mıknatıs gibi kendine yapıştırır. Kükürt bileşikleri ve maya hücreleri kötü kokuludur. Bakır damıtılan sıvılardan(sumadan) elde edilen ürünün gerçek tadına ulaşmasını sağlar ve ürünün tatlanmasını sağlar.

*Bakır; bakteri kontaminasyonunu azaltır.

*Bakır; mükemmel bir ısı transfer malzemesidir. Isıtma ve soğutmada ısı yayılmasını dengeli dağıtır.

*Bakır; siyanürlerden oluşan ve toksik bir bileşen olan etilkarbamat üretimini engeller. (Meyve çekirdeklerinde siyanür bulunur. Bu yüzden brendi ve rakı suması üretiminde bakır çok önem teşkil eder.)

*Bakır; aynı zamanda nihai ürün kalitesini geliştirir. Püre/mayşe mikrobiyolojik açıdan mükemmel değilse, bakır nihai üründe bu kalite azlığını bir ölçüde arttıracaktır ve kötü aromaları azaltacaktır.

Genel olarak zaten bilinen birşeydir bakır damıtmanın temel taşıdır. Damıtmanın yapıldığı ilk zamanlardan beri bakır geleneksel imbiklerde her zaman 1. sırada kullanılan bir imbik malzemesi olmuştur. Zaman ve teknolojilerin gelişimi ile paslanmaz çelik gibi yeni malzemeler piyasaya sürülmüştür. Bununla birlikte, dayanıklığı ve distilat kalitesine olumlu ve sağlıklı etkileri nedeniyle bakır, hiçbir şekilde paslanmaz çeliğe değişilmeyecektir.

Çelik veya cam imbikler kesinlikle bakırın sağladığı faydaları sağlamaz aldanıp sırf aman temiz görünsün diyerek çelik yada cam kolonlar alıp gösteriş merakına düşmeyin çünkü ciddi zararlar görebilirsiniz.

Hakkında Orhan Eser

Merhaba dostlar ben Orhan, aslında ben bilgi işlem teknolojileri web güvenlik uzmanıyım imbikçiliğe ilk önce bir hevesle kendi imbiğimi yaparak başladım bu imbik serüveninde çok yol kat ettim deyim yerindeyse uzmanlaştım şimdi ise genel bir hizmet verip ilk önce alım gücü zor olan insanlara hitap ediyorum ki bu sayede kalbi güzel insanların yüzünü bir nebzede olsa güldürebiliyor imbikle ilgili her konuda ister müşterimiz olsun ister olmasın zevkle yardımcı oluyorum... Çünkü ben bu işi keyifle severek ve isteyerek yapıyorum benim ticari bir amacım hiç olmadı ... Selamlar sevgiler.

3 yorumlar

  1. Rüçhan çakaloğlu

    Benim fikrim çelik yönünde… eski çağlarda hem paslanmaz çelik yoktu yada nadir ve pahalı idi ayrıca bakır fabrikasyona gerek kalmadan basit bir makas ile kesilebiliyorsu… ayrıca eğer bakır istenmeyen malzemelere yapışıyor ve onları tutuyor ise siz de son ürün olan etil alkolün içine bakır mesh koyun.. Ne çekecek ise son ürün plan alkolden çeksin

    • Ama şu anda bile çoğu büyük firma bakır imbillerde yapıyorsa vardır bir bildilleri ..sizin dedığıniz gibi milad ile ilgisi yok sanırım😉

  2. Fiatı nekadar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bize Yazın
1
Sorun Nedir ?
Merhaba nasıl yardımcı olabilirim ?