Ev / Genel / Hidrometresiz 1100 değerinde şeker Fermantasyonu kurma

Hidrometresiz 1100 değerinde şeker Fermantasyonu kurma

Merhaba dostlar, Hidrometre ile fermantasyonun bitip bitmediğini anlayabilirsiniz. Mayşenin ilk fermantasyonu esnasında 1100 seviyesine ayarlayıp mayşenizi kurabilir hatta 2-3 gün arayla hidrometre okuması yapılarak değerin 1000 hatta 0,990 seviyelerine inip inmediğini görebilirsiniz  Bu değerler artık mayşenin içerisindeki şekerin tamamının alkole dönüştüğünün kanıtıdır…

Hidrometre kullanımını kesinlikle tavsiye ediyoruz ancak eliniz de o anlık hidrometre olmadığını yada elinizdeki hidrometrenin kırıldığını varsayarsak ve fermantasyon kurmanız gerekiyorsa işte burada hesaplayıcı devreye giriyor bunun için https://www.potstil.com/hesaplama/ (Potstil Dünyasını) ziyaret etmeniz gerekmektedir.

İlk defa yapacak olan bir arkadaşımızın ilk yapması gereken şey damacanaya kurulum yapacaksa litre işareti katmaktır örneğin su ekleyip  10-15-16-17. litre hizalarına silinmez bir kalem ile çizgi çekelim.

Sonrasın da sitemizin hesaplama kısmına girelim kuracağımız mayşe toplam miktarını hesaplayıcıya yazalım.

Toplam litre = 16 (damacana 19 litrelik damacana olduğu için 3 litre hava boşluğunu hesaplayarak 16 yazdık.

Tabloda 16 litrenin içerisinde şeker vardır yani  toplam mayşe şeker eklenmiş şekilde yazılır.

Peki kurulumda aşamalar nedir derseniz 10 litre su doldurup üzerine 3.6 kg kaliteli şeker katınız şekeri iyice eritip üzerine su ekleyerek 16 litreye tamamlayınız tam tamına toplam sayı 16 olmalıdır böylelikle hidrometresiz bir şekilde 1100 değerini buldunuz şimdi mayanızı maya besinini ve limon suyu yada tuzu ekleyerek fermantasyonunuzu gönül rahatlığıyla kurabilirsiniz

Herkese bereketli olsun.

Hakkında Orhan Eser

Merhaba dostlar ben Orhan, aslında ben bilgi işlem teknolojileri web güvenlik uzmanıyım imbikçiliğe ilk önce bir hevesle kendi imbiğimi yaparak başladım bu imbik serüveninde çok yol kat ettim deyim yerindeyse uzmanlaştım şimdi ise genel bir hizmet verip ilk önce alım gücü zor olan insanlara hitap ediyorum ki bu sayede kalbi güzel insanların yüzünü bir nebzede olsa güldürebiliyor imbikle ilgili her konuda ister müşterimiz olsun ister olmasın zevkle yardımcı oluyorum... Çünkü ben bu işi keyifle severek ve isteyerek yapıyorum benim ticari bir amacım hiç olmadı ... Selamlar sevgiler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bize Yazın
1
Sorun Nedir ?
Merhaba nasıl yardımcı olabilirim ?