Ev / Hakkımda

Hakkımda

Merhaba dostlar ben Orhan,

İmbiklerle yakından ilgilenenler bilir imbikçi piyasası o kadar şişirildiki zannedersiniz uzay meki yapıyorlar yaptıkları iş basit olmasına rağmen 5 bin 6 bin civarı inanılmaz ücretler isteniliyor bir gün dedim ki arkadaş bu imbiği ben kendim yapabilirim tüm malzemelerimi alarak oturdum evde tek başına tabiri caizse çatır çatır yaptım tabiki en güzel kısmı olan yaptığım imbiği  arkadaşlara göstererek tanıttım çok beğendiler bir kaç arkadaş maliyet sordu söyledim inanamadılar bana mutlaka bu işe giriş dediler olurmu olmazmı derken bu işlere bismillah dedik…

İmbik bilindiği üzere sadece etil alkol eldesi için  kullanılmaz imbiklemek, damıtmak demektir. Yâni saf olmayan bir karışımı saf hâle getirmek demektir. Bunun için saf olmayan madde bir imbikte ısıtılır. İlk önce kaynama noktası en düşük olan sıvı buharlaşır. Buhar bir soğutucudan geçirilerek yoğunlaştırılır ve bir toplama kabında toplanır. Bu sıvı bitene kadar, termometre hep aynı sıcaklığı gösterir. Sıvı bittikten sonra termometre yükselmeye başlar. Bu sıcaklık yükselmesi, ikinci sıvının kaynama noktasına erişinceye kadar devam eder ve bu sıvı da tamâmen buharlaşıncaya kadar sıcaklık yine sabit kalır. Böylece maddelerin kaynama noktalarının farklı oluşundan faydalanarak imbikleme işlemi yapılır ve karışımlar saflaştırılmış olur.

Sanâyide, taş kömüründen kok kömürü ve hava gazı elde edilmesinde; ergitilmiş cevherlerden veya amalgam taşı için  istenilen metalin buharlaştırılarak saflaştırılmasında büyük imbikleme kazanları kullanılır. Bu kazanlar ekseriya metal veya kilden yapılmışlardır.

Bunun yanında esansiyel yağlar elde etmek içinde kullanılır kozmetik ürünler elde edebilmek içinde imbikler pekala kullanılmaktadır. Devamı gelicek.

Bize Yazın
1
Sorun Nedir ?
Merhaba nasıl yardımcı olabilirim ?