Ev / Genel / Anason Tohumu mu ? Anason Yağımı ? Hangisini kullanmalıyım !!!

Anason Tohumu mu ? Anason Yağımı ? Hangisini kullanmalıyım !!!

Saygı değer dostlar yıllardır konuşulur kimileri anason tohumunu tercih eder kimileri anason yağını tercih eder sosyal medya yorumlarında ise birbirlerine düşerler tohumdu yağdı tohumdu yağdı tohumdu yağdı bu sürekli böyle devam eder peki as olan nedir hadi gelin artılarıyla eksileriyle birlikte karar verelim…

ANASON TOHUMU HAKKINDA BİLGİ !

Pimpinella anisum olarak da anason, havuç, kereviz ve maydanozla aynı aileden gelen bir bitkidir. Boyu yarım metreye kadar büyüyebilir ve anason tohumu olarak bilinen küçük beyaz meyveler ve çiçekler üretir.

Anason, kokusu ile tanınan, içki ve ilaç yapımında kullanılan şifalı bir bitkidir. İnsanlar tarafından binlerce yıldır baharat ve çay olarak kullanılmakta olan anason, özellikle sindirimi düzenleyici etkisiyle bilinir. Anason çayı, balgam, kabızlık, öksürük, uykusuzluk, stres, mide ve solunum yolu problemlerine iyi gelir. Anason yağı içeren merhemler ve sabunlar, cilt sağlığı için doğal bir ilaç görevi görüp akne tedavisine yardımcı olabilmektedir. Birçok öksürük şurubu ve boğaz ağrısı ilacının üretiminde de anasondan faydalanılmaktadır. Ayrıca içeriğinde bulunan vitamin ve mineraller sayesinde zengin bir besin kaynağıdır.

ANASON YAĞI HAKKINDA BİLGİ

Anason yağı, anason tohumunun preslenerek elde edildiği bir yağ türüdür. Anason yağının sağlık açısından birçok faydası bulunmaktadır ve bu yağ çeşitli hastalıklara ve rahatsızlıklara karşı şifa niyetine kullanılabilir.

 

Anason yağının faydaları nelerdir?
Anason yağı sağlık açısından çeşitli faydalar sağlamaktadır. Ülkemizde çok fazla ismi duyulmasa da anason yağı dikkatli kullanıldığı takdirde sağlık açısından oldukça faydalıdır. Ancak anason yağı ülkemizde saf bir halde satılmaz. Bu nedenle anason yağını her yerde bulamazsınız. Piyasada saf bir şekilde satılmaz genellikle farklı yağlarla karıştırıp satılır, çünkü saf anason yağı pahalıdır.

Gaz söktürücü
Anason yağının içerisinde bulunan bileşenlerin gaz söktürücü özelliği bulunmaktadır. Anason yağını çayınıza birkaç damla damlatarak, anason yağının gaz söktürücü özelliğinden faydalanabiirsiniz.

Hıçkırık için anason çayı
Sürekli olarak gelen ve geçmeyen hıçkırıklarda bir bardak anason çayı denenebilir.

Kusmaları ve ishali keser
Anason çayı kusma ve ishale bağlı gelişen enfeksiyonların vücuttan hızlı bir şekilde uzaklaşmasına yardımcı olur.

Öksürüğü keser
Astım ve nefes darlığı gelişen kişilerde bu hastalıklara bağlı şikâyetlerin gelişmesini engeller.

Göğüs dikleştirici özelliği
Anason yağının göğüs dikleştirici özelliği bulunmaktadır. Yaş ilerlemesine bağlı olarak gelişen göğüs sarkmalarına ve göğüste meydana gelen bozulmalara engel olur.

Anason yağı nasıl kullanılır
Anason yağı kullanımına dikkat edilmesi gereken bir yağ türüdür. Bilinçsiz kullanılması halinde anason yağı ciddi sağlık sorunlarına sebebiyet verebilir. Bu nedenle anason yağı kullanırken, bu yağı daha önce kullanmış olan birinden yardım alınması gerekir.

Anason yağı, uçucu yağlar grubunda yer almaktadır. Yüksek dozlarda alınan bu yağ ciddi zararlar verebilir. Ancak yeterli miktarda alındığında bir takım sinir rahatsızlıklarında sakinleştirici olarak kullanılmıştır.

Anason yağı hangi hastalıklarda kullanılır?

Romatizma hastalıklarına
Anason yağı kan dolaşımını arttırarak romatizmal hastalıklara iyi gelmektedir.
Yaraları iyileştirir
Anason yağının içerisinde bulunan antiseptiklerin, yaraları kuvvetli bir şekilde iyileştirici etkisi bulunmaktadır. Ancak yara üzerine sürülecek olan anason yağı seyreltip kullanılmalıdır. Aksi takdirde ters bir etki yaratabilir.
Kramp tipi ağrılar
Anason yağının ayakta veya vücudun herhangi bir yerinde aniden meydana gelen kramplara iyi geldiği bilinmektedir. Yağın içerisinde bulunan anti spazm etkisi, özellikle vücudun herhangi bir yerinde oluşan kramplara iyi gelmektedir.
Balgam söktürücü
Anason yağı suyuyla hazırlanan buhar banyolarının balgam söktürücü etkisi olduğu biliniyor.
Müshil etkisi
Kontrollü bir şekilde alınan anason yağının müshil etkisi olduğu söyleniyor.

Anason Tohumu mu ? Anason Yağımı ? Hangisini kullanmalıyım !!!

Şimdi başlığımıza gelelim.

DAMITIM DA ANASON TOHUMU ARTI VE EKSİLERİ

 • Kaliteli yeni ürün olması gerekli çünkü tohumun içerisinde ki yağ kurumamış olmalı.
 • İkinci veya üçüncü damıtıma alınarak damıtılır damıtıma alınmadan önce en az iki saat en fazla iki gün etil alkol içerisinde bekletilmeli
 • Uçucu olması nedeniyle anason tohumu damıtım esnasında aşırı derecede koku yayarak çevreye rahatsızlık verir.
 • Anason tahumu damıtım esnasında kuyruk kısmında yoğun gelmektedir asıl göbek kısmında istenilen derecede gelmediği için istenilen ölçü tutturulamaz.
 • Anason tohumu damıtıldıktan ve içki eldesi yapıldıktan sonra otsu çiğsi bir koku verir bu kokuyu gidermek mümkün değildir.
 • Anason tahumu damıtım esnasında yapışma yanma gibi durumları yaratabilir.
 • Anason tohumu damıtılırken file kullanılması gereklidir aksi taktirde imbikte tıkanmalara sebep olabilir.
 • Anason tohumu istenilen aromayı elde edilen içkiye istenilen orantıda veremez ya eksik olur ya fazla istenilen oranı tutturmak çok zordur.
 • Anason tohumu damıtım esnasında genelde kuyruktan yoğun geldiği için kullanıcılar kuyruk kısmını da içkiye eklemek zorunda kalırlar buda kaliteyi sıfıra indirir çünkü yapılan içki füzel yağlarıda barındırdığı için içkiden ziyade mide bulandırıcı bir durum oluşur.

ANASON YAĞI ARTI VE EKSİLERİ

 • Kaliteli anason yağı bulmak oldukça zordur ülkemiz de çin menşeli ürünler çokça satılmaktadır bunlardan yapılan içkiler hem sağlık açısından hemde kaliteli içki yapımı açısından oldukça kötü sonuçlar verir.
 • Anason yağı satıcılarının %90 ı malesef çin menşeli ürün satmaktadır yada soğuk distile edilmiş ürünler satmaktadır.
 • Anason yağının sıcak distile edilmiş olması ve soğuğa maruz kaldığında tamamının donması kristalize olması gerekmektedir.
 • Kaliteli anason yağının etil alkole eklenmesi dışında damıtılarak da rakı elde edilmesi mümkündür kalitesiz yağlar zaten damıtılamaz
 • Kaliteli anason yağı bir litre etil alkole 2*3 ml kadar katılması yeterlidir yağın gerçekten kaliteli olduğunu gösterir.
 • Anason yağı etil alkole eklenerek istenilen aromayı net olarak verir.
 • Anason aroması kullanılmamalıdır kimyasal içerir Anason Aroması Anason yağı değildir. 
 • Anason yağı litre bazında programlar kullanılarak istenilen ölçüde rahatlıkla konulabilir.
 • Anason yağının rakı yapımında kullanımı oldukça kolay ve pratiktir.

 

Görüş : 

Evet saygı değer dostlar araştırmalarımıza göre anason yağı kullanımı çok fazladır bunların en belirgin sebeplerinden birisi pratik olmasıdır zira damak tadı olarak da kaliteli bir anason yağı anason tohumunu geride bırakmaktadır defalarca denemiş biri olarak söylüyorum tohumla damıtılarak elde edilen rakı ile anason yağı eklenerek elde edilen rakı arasında ciddi farklar var umarım yazımız faydalı olmuştur herkese selamlar saygılar.

Hakkında Orhan Eser

Merhaba dostlar ben Orhan, aslında ben bilgi işlem teknolojileri web güvenlik uzmanıyım imbikçiliğe ilk önce bir hevesle kendi imbiğimi yaparak başladım bu imbik serüveninde çok yol kat ettim deyim yerindeyse uzmanlaştım şimdi ise genel bir hizmet verip ilk önce alım gücü zor olan insanlara hitap ediyorum ki bu sayede kalbi güzel insanların yüzünü bir nebzede olsa güldürebiliyor imbikle ilgili her konuda ister müşterimiz olsun ister olmasın zevkle yardımcı oluyorum... Çünkü ben bu işi keyifle severek ve isteyerek yapıyorum benim ticari bir amacım hiç olmadı ... Selamlar sevgiler.

Bir yorum

 1. Merhaba, yukarıdaki yazıya istinaden ben de yıllardır damıtım yapan bir hobici olarak birkaç kelam etmek isterim;

  Anason tohumu ile damıtım yapmak öyle korkulduğu kadar koku yapmaz. Hatta ben damıtırken hiç koku hissetmiyorum. Ancak tohumlu damıtmanın da bir kaç önemli noktası var elbette. Öncelikle ne şekilde bir damıtım yapılacağına karar verilmeli. Tohumları suma içerisinde bekleterek ıslanmaları ardından da süzülüp sadece kalan sıvının damıtılması yöntemi tercih edilirse son derece temiz ve verimli bir damıtma oluyor. Ancak bu durumda sumanın bir miktarını kaybetme ve gereğinden fazla tohum kullanma durumu var. Benim uyguladığım yöntem budur. Bir diğer yöntem ise tohumların özel merdanelerinde kırılarak suma ile birlikte ikinci damıtımın yapılması. İşte bu yöntemde ortama biraz koku yayılması söz konusu oluyor. Ancak yağ alkol içerisine daha verimli işliyor ve anason kullanım oranınız azalıyor. Buradaki tek sıkıntılı nokta, bahsi geçen merdaneyi temin etmektir. Oldukça pahalı ve tedariği de zor bir ekipman. O yüzden hobiciler merdane yerine kahve değirmeni kullanarak bu işi yaparlar. Ancak değirmen bana göre anason israfından başka bir şey değildir. Tohumlu damıtım yaptıktan sonra oluşan genç rakıyı mutlaka ağzı açık geniş bir kapta birkaç gün havalandırmak gerekir. Böylece o çiğ ot kokusundan büyük oranda kurtulursunuz. Hemen tüketilmemeli en az 30 gün dinlandirilmelidir. Tatlar zaman geçtikçe yerine oturur. Sabır işidir yani. Tohumlu damıtım yaptığınızda rakınız buz dolabında kristalleşmez. Her zaman berrak kalır.

  Anason yağı konusu ise son derece dikkatli davranılması gereken bir konudur. Ben piyasada gerçek anason yağı olduğunu sanmıyorum. Kaldı ki gerçeğini bulsanız da yağ ile yapılan rakı soğukta kristalleşir. Yani hiç bir zaman tam olarak alkolün içinde yağ çözülmez.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bize Yazın
1
Sorun Nedir ?
Merhaba nasıl yardımcı olabilirim ?